KAM DÁL S POVINNOU ČETBOU A ČTENÁŘSKÝMI DENÍKY ANEB POVINNÁ ČETBA A ČTENÁŘSKÉ DENÍKY POHLEDEM STUDENTŮ PEDF UK

Autoři: Jiří Štípek, Monika Kadrnožková, Veronika Laufková

Abstrakt: Příspěvek představuje výzkum, který se zabývá systémem povinné četby a čtenářských deníků na základní a střední škole zpětně reflektovaný studenty prvních ročníků VŠ (PedF UK). Ve výzkumu byl využit smíšený design (ohniskové skupiny a dotazníkové šetření). Předběžné výsledky naznačují, že tituly povinné četby respondenty neoslovily, a navíc jejich nabídku považují za omezenou. Uvítali by volnější pravidla výběru, širší nabídku a silnější zastoupení soudobé literatury. V případě čtenářských deníků nechápou smysl jejich vedení, předepsanou strukturu hodnotí jako svazující a vnímají je pouze jako prostředek pro kontrolu povinné četby. Za užitečnější považují osobní reflexi četby s možností zaznamenání nosné myšlenky či prožitku.

Klíčová slovapovinná četba; čtenářské deníky; čtenářství

Článek ke stažení [PDF]

Title: WHERE NEXT WITH COMPULSORY READING AND READING DIARIES—COMPULSORY READING AND READING DIARIES FROM STUDENTS’ POINT OF VIEW

Abstract:

This paper presents research that examines the required reading system and reading diaries in primary and secondary schools from first- year university students’ point of view. The research used a mixed design (focus groups and questionnaire). Preliminary results indicate that the respondents were not interested in required reading titles. They would prefer less strict selection criteria and a broader selection of contemporary literature. Students do not see the point in keeping reading diaries and consider the prescribed structure restrictive. They regard personal reflection on their reading to be more appropriate.

Keywords: compulsory reading; reading diaries; reading activities

Download the article in English [PDF]: Not available

Diskuze