Česká asociace pedagogického výzkumu a Filozofická a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého si vás dovolují pozvat na XXXIII. výroční konferenci s názvem

Vývoj a perspektivy: výzkum a vzdělávání v 21. století

2. – 4. září 2025


Konference se koná pod záštitou:
děkana Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, doc. Mgr. Jana Stejskala, MA, Ph.D.,
děkana Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, doc. PhDr. Vojtěcha Regece, Ph.D.,
a náměstka primátora statutárního města Olomouc pro školství, kulturu a cestovní ruch, Mgr. Viktora Ticháka, Ph.D.

Datum, místo a program

Konference se uskuteční prezenčně od 2. do 4. září 2025.
Místo konání: Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Křížkovského 10, Olomouc.
Společenský večer a workshopy budou probíhat v prostorách Pevnosti poznání, 17. listopadu 7 (areál Korunní pevnůstky), Olomouc.

  • Předběžný program konference

    V rámci snahy minimalizovat dopad na životní prostředí jsme se rozhodli program konference netisknout. Veškeré informace o programu budou snadno dostupné online na webových stránkách konference. Tento přístup nám umožňuje snížit spotřebu papíru a dalších materiálů a zároveň zajistit, že program bude vždy aktuální a snadno přístupný.
  • Kudy kam“ – praktické informace pro účastníky konference

Zaměření konference

Kontext vzdělávání se v posledních dekádách zásadně proměňuje na lokální i na globální úrovni. Školy a další vzdělávací instituce nesou významnou společenskou odpovědnost při spoluformování budoucích generací a plní tak řadu společenských funkcí. Mimo podpory rozvoje řady gramotností a kompetencí školy i ostatní vzdělávací instituce také pomáhají kultivovat schopnost kriticky reflektovat současné dění v kontextu historických zkušeností. Současně předjímají také perspektivy budoucího vývoje a jsou ovlivňovány proměnami řady faktorů, včetně těch technologických. Technologie přináší nové impulsy pro vzdělávání, pro učení dětí i dospělých. Zároveň ale technologie ovlivňují rozvoj stavu poznání řady pedagogických oborů, a v souvislosti s tím se proměňuje i metodologie výzkumu. Velká očekávání jsou tak směrována jak ke vzdělavatelům – učitelům ve školách, akademickým pracovníkům na univerzitách – , tak i k výzkumníkům, kteří se dále profesně rozvíjí, ale zároveň nutně řeší řadu etických dilemat souvisejících nejen s rozvojem technologií v měnícím se světě.
Jak bývá dobrým zvykem konference ČAPV, i ta letošní bude otevřena širokému spektru kvalitních výzkumně zaměřených příspěvků. Uvítáme zejména příspěvky, které kriticky analyzují možnosti a limity spojené s technologiemi ve vzdělávání, reflektují společenskou odpovědnost vzdělávacích institucí, vzdělavatelů a nabízejí inovativní pohledy na propojení historického kontextu se současnými výzvami ve vzdělávání.

Plenární referáty a panelová diskuze

První plenární přednášky se ujme assoc. prof. Mark A. Goldberg z University of Houston (USA), který se zaměří na téma Teaching with Technology: Oral History in the Classroom. Druhou přednášku, zaměřenou na Generativní umělou inteligenci ve vzdělávání: Příležitosti, výzvy a nové kompetence, přednese prof. Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
V rámci konference se uskuteční také panelová diskuze nazvaná Od výzkumu k veřejné debatě: Jak přenášet výzkumná zjištění do vzdělávání a do veřejného prostoru?

Bližší informace o plenárních referátech a panelové diskuzi naleznete zde.

Semináře (nejen) pro začínající výzkumníky

Ve dnech 1. a 2. září 2025 se uskuteční workshopy a semináře (online nebo v prostorách Pevnosti poznání, Olomouc) nejen pro začínající výzkumníky, ale i pro další vzdělavatele, učitele.
Nabídku workshopů naleznete na webových stránkách https://capv.cz/metodologicke-workshopy-capv-2025, kde se můžete na jednotlivé workshopy rovnou registrovat.
Jakékoli dotazy k odborným seminářům ČAPV směřujte prosím na e-mail konference@capv.cz.

Registrace na konferenci

Registrace na konferenci pro autory přijatých příspěvků i pro pasivní účastníky je možná na https://capv.cz/obchod/. Po dokončení objednávky příslušného registračního poplatku Vám bude na zadaný e-mail doručeno shrnutí objednávky a zálohová faktura. Po jejím uhrazení bude registrace potvrzena a na uvedený kontaktní e-mail zaslána faktura-daňový doklad.

Pokud v nabídce nevidíte možnost sníženého poplatku (pro členy ČAPV), musíte se nejprve přihlásit do své členské zóny. Pokud jste student/ka, ale nejste členem ČAPV, kontaktujte nás pro možnost sníženého poplatku na email tajemnik@capv.cz.

Máte-li zájem o certifikát o účasti na konferenci, který bude vystaven v elektronické podobě, zadejte prosím požadované údaje do následujícího formuláře: https://forms.gle/WxYHsjRuEAkcFrm48.

Důležité termíny

Přihlašování příspěvků na konferenci v systému EasyChair7. ledna – 17. února 2025
Informace o přijetí/nepřijetí příspěvku/požadavky na dopracování do 18. dubna 2025
Registrace na konferenci pro aktivní účastníkydo 31. května 2025
Termín pro platbu registračního poplatku prezentujícími autorydo 15. června 2025
Termín pro registraci a platbu registračního poplatku dalších účastníků konference přes webové stránky do 31. července 2025
Termín konání konference 2. – 4. září 2025
Semináře pro začínající výzkumníky 1. a 2. září 2025

Konferenční poplatky

Člen ČAPV / aktivní nebo pasivní účast: 2 500 Kč
Nečlen ČAPV / aktivní nebo pasivní účast: 3 500 Kč
Student / aktivní nebo pasivní účast: 2 500 Kč

V poplatku není zahrnuta strava a ubytování.
Konferenční poplatek je nevratný.

Kontakty na organizátory

E-mail: konference@capv.cz

Organizační výbor konference: Jana Poláchová Vašťatková, Eva Šmelová, Andrea Rozkovcová