Autor: Aleš Chupáč
Sekce 3: Kurikulum, kurikulární materiály, kurikulární reforma
Abstrakt: V rámci transformace vzdělávacího systému v ČR je jedním z cílů i požadavek na podněcování žáka k tvořivému myšlení, logickému uvažování a k řešení problému. Právě dovednost žáka řešit problém, resp. problémovou učební úlohu v přírodovědném vzdělávání patří k nejslabším. Na základě zkušeností jsme připravili pracovní sešit s úlohami s cílem pomoci učiteli posílit dovednost žáka řešit problémovou učební úlohu s chemickou (přírodovědnou) tematikou. Příspěvek popisuje výzkumné šetření (pedagogický experiment) realizované u žáků 9. roč. ZŠ. Výsledky šetření ukázaly na mnohem lepší osvojení vědomostí a dovedností žáků ve výuce chemie u experimentální skupiny (s problémově pojatým vyučováním, v němž byl využíván výše zmíněný pracovní sešit) než-li u kontrolní skupiny (s tradičním pojetím vyučování).
Klíčová slova: řešení problému, problémová učební úloha, dovednost žáka, přírodovědné vzdělávání
Článek ke stažení v češtině [PDF]: MOŽNOSTI POSILOVÁNÍ DOVEDNOSTI ŽÁKA ŘEŠIT PROBLÉMOVOU UČEBNÍ ÚLOHU V PŘÍRODOVĚDNÉM VZDĚLÁVÁNÍ
Title: STRENGTHENING OF PUPIL̓S SKILL TO SOLVE PROBLEM TASK IN SCIENCE EDUCATION
Abstract: The contribution describes the possibilities of strengthening of pupil´s skill to solve problem task in Science education. On the basis of our experiences we got a workbook ready with science tasks and we performed a pedagogical experiment among the pupils in 9th class at the basic school. The results of the inquiry showed much better pupil´s adoption of knowledges and skills in Chemistry education by experimental group (with problem – based learning, the above workbook was used here) than by control group (with traditional learning methods).
Key words: problem solving, problem learning tasks, pupil´s skill, Science (Chemistry) education
Download the article in English [PDF]: Not available