Česká asociace pedagogického výzkumu
si vás dovoluje pozvat
na XXXI. výroční konferenci s názvem
Pedagogický výzkum a proměny vzdělávání
Konference se koná pod záštitou
rektora Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
5.–7. září 2023
Datum, místo a program
Konference se bude konat od 5. do 7. září 2023. Proběhne kontaktně, avšak plenární jednání se budou odehrávat i ve virtuálním prostoru. Místem konání konference je kampus Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Kampus se nachází v centru města Ústí nad Labem a jeho „srdcem“ je univerzitní knihovna spolu s multifunkčním centrem se zázemím, které využijeme jako konferenční prostory. Místo virtuálního setkání bude včas oznámeno na webových stránkách konference.
Zaměření konference
V tomto roce budeme diskutovat o možnostech a mezích výzkumu v kontextu globálního světa i vzdělávání. Vzhledem k probíhajícím kurikulárním revizím, k narůstající diverzitě vzdělávaných, ke změnám ve společnosti atd. se jedná o aktuální téma ovlivňující činnost mnoha zainteresovaných institucí a širší odborné i laické veřejnosti. Očekáváme, že v plenárních přednáškách i v rámci sekcí budou vedeny diskuze reflektující možnosti a limity využití výsledků výzkumů v různých kontextech vzdělávací praxe. Záměrem konference je rovněž poukázat na význam pedagogického výzkumu, jako jedné z možností podpory společenského dialogu reagujícího na výzvy, které vzdělávání v 21. století přináší. Uvítáme, když v rámci příspěvků představujících bádání v různých pedagogických tématech bude reflektována též některá z níže uvedených otázek:
- Jak pedagogický výzkum reaguje na aktuální společenské potřeby a situaci v souvislosti s válečným konfliktem, post-covidovými dopady apod.? A jak různí aktéři využívají výsledky pedagogického výzkumu?
- Jak může pedagogický výzkum ovlivnit vzdělávací politiku? A jaký je vztah pedagogického výzkumu a vzdělávací politiky?
- Jak současné revize rámcových vzdělávacích programů reagují na aktuální stav poznání ve vědách o výchově?
- Jaké jsou možnosti a meze základního a aplikovaného výzkumu ve vědách o výchově?
Plenární referáty
Hlavních plenárních přednášek se ujmou Jesper Boesen (Jönköping University, Švédsko) a Martin Bílek (Univerzita Karlova v Praze).
Sekce
- Teorie a metody v pedagogických vědách
- Vychovávaný a vzdělávaný jedinec
- Učitelé a jejich vzdělávání, učení a rozvoj
- Cíle a obsahy výchovy a vzdělávání
- Procesy a výsledky výchovy a vzdělávání
- Teorie a praxe fungování výchovných a vzdělávacích institucí
- Učení žáků a studentů
- Posterová sekce (tematicky otevřená)
- Sympozia a kulaté stoly (související s tématem konference)
Výzva pro účastníky konference
Zveme účastníky k zaslání abstraktů plánovaných příspěvků výzkumného nebo metodologického charakteru na konferenci. Abstrakt příspěvku musí obsahovat název, jména autorů, teoretický rámec, metodologii, výsledky, diskusi a bibliografii v českém jazyce. Dále v anglickém jazyce rovněž název, klíčová slova a abstrakt. Vše v rozsahu 3600 až 4500 znaků. Přijaté abstrakty budou zveřejněny v elektronickém sborníku abstraktů, který bude mít přiděleno ISBN. Sborník abstraktů mohou autoři textů vykazovat vůči IS VaVaI jako výsledek typu D (nikoliv však pro GA ČR), sborník nebude zařazen do databáze WoS/Scopus.
Účastníci bez aktivního vystoupení se hlásí přímo organizačnímu výboru prostřednictvím emailu: konference@capv.cz.
Přihlašování abstraktů a recenzní řízení
Přihlašování abstraktů na konferenci probíhá přes aplikaci EasyChair, kde si nejprve každý zřídí účet (Návod naleznete zde) a poté přihlásí příspěvek s použitím Šablony. Šablonu vyplňte ve wordu a uložte v dokumentu pdf. Šablona slouží pro lepší zpracování všech příspěvků pro účely sborníku abstraktů.
Recenzní řízení je anonymní a každý příspěvek je hodnocen na základě níže uvedených kritérií dvěma nezávislými recenzenty. Výsledek procesu recenzního řízení bude A) přijat,
B) vrácen k přepracování, C) nepřijat. Pokud bude příspěvek vrácen k přepracování, bude po zapracování změn autorem příspěvek znovu posuzován recenzenty a organizačním výborem konference
Kritéria posuzování abstraktů a příspěvků
1. Originalita tématu a autorského záměru
2. Síla teoretického rámce
3. Preciznost metodologického zpracování
4. Zajímavost a jasnost prezentovaných závěrů
5. Soudržnost argumentů v diskusi
Semináře pro začínající výzkumníky
První konferenční den, 5. září 2023, se uskuteční semináře nejen pro začínající výzkumníky. Zaměření a lektoři budou upřesněni v únoru 2023 na webových stránkách konference; členové ČAPV budou rovněž informováni emailem a prostřednictvím bulletinu. Přihlašování na semináře bude probíhat samostatně od března 2023 přes webové stránky www.capv.cz.
Důležité termíny
Přihlašování příspěvků na konferenci v systému EasyChair | 16. ledna – 20. února 2023 |
Informace o přijetí/nepřijetí příspěvku/požadavky na dopracování | 21. dubna 2023 |
Registrace na konferenci přes webové stránky konference | do 28. května 2023 |
Termín pro platbu registračního poplatku | do 28. května 2023 |
Termín konání konference | 5.– 7. září 2023 |
Semináře pro začínající výzkumníky | 5. září 2023 |
Konferenční poplatky
Člen ČAPV/student(ka): 2.000 Kč
Ostatní účastníci: 2.700 Kč
V poplatku není zahrnuta strava a ubytování.
Další informace
Informace o konferenci budou zveřejněny na stránkách asociace (www.capv.cz).
Kontakty na organizátory
E-mail: konference@capv.cz
Organizační výbor konference: Jana Poláchová Vašťatková, Vít Dočekal, Michal Vostrý, Zdeněk Svoboda, Vlastimil Chytrý